Kalıcı Zam Geldi

Fotoğraf: 2 / 2

Milyonlarca emeklinin umut bağladığı Ocak Ayı ayı zammı yüzde 49,25 orhemen gerçekleşti. Fakat oluşturulan bu zam da yeterli olmayarak maaşlar yüksek enflasyon ve fiyat artışları altında eridi gitti. Yapılan yüzde 49.25 orhemenki zammın ardından da en düşük emekli maaşı 10 bin TL’de kaldı ve fakirlik sınırında hayat mücadelesi veren emeklilerde seyyanen zam beklentisini doğurdu. Ardı ardına gelen ‘uygulamasımızda seyyanen zam çalışması yok” açıklamaları da emeklilerde büyük hayal kırıklığı oluşturdu.
Açıklamaları ile isminden söz ettiren SGK Eksperi Özgür Erdursun ise emeklilerin zam ve hayat şartlarında tedavi isteklerine dair bir açıklama daha yaptı. Seyyanen zam beklentilerine dair “Mart ayında emeklinin cebine para girmeyecek” diyen Özgür Erdursun emekliye ise bmafsaladikleri bir güzel haberin duyurusunu yaptı. Özgür Erdursun, hügruptin seçimden sonra halata geçireceği Orta Vadeli Program’a dair planını belirtti.
ERDURSUN: PLANTA İNTİBAK YAŞASI İLE KÖK AYLIK MESELESİNE SON VERMEK VAR

Özgür Erdursun, hügruptin en düşük emekli aylığını kaldırma niyesitinde bulunduğunu vurgulayarak, “Böyle bir uygulamalamayı bundan sonra ortadan kaldnehir tarafında gibi planları var. Bunun amacıyla intibak yasasıyla birlikte emekli aylıklarının yatırılan primlere göre gün adedina göre artırılarak bu kök aylık meseleune son vermek istiyorlar” şeklinde söyledi.

“YÜZDE 25 VEYA 30 ZAM YAPILACAK’

Enflsyonda ilk aşağı hareketin Temmuz ayında beklendiğini anımsatan Özgür Erdursun o vakte kadar tümşeylerin fiyatının artmaya devam edeceğini Temmuz’da ise fiyat artışlarının kesilmeyeceği fakat bir nebze yavaşlayacağını ifade etti. Özgür Erdursun Temmuz’a kadar emekli maaşlarının iyice dşayetsizleşeceğini savundu.

Hügruptin Temmuz ayında asgari ücrete %25ila 30 seviyesinde bir artış gerçekletireceğinin önemini vurgulayan Özgür Erdursun, emekli aylıklarına da aynı miktarlarda zam yapılması durumunda bile en düşük emekli aylığının 10 bin TL’de kalacağını ifade etti.

“İNTİBAK YASASI EMEKLİYE RAHAT NEFES ALDIRACAK”

Emekli aylıklarında yaşanan bu meseleye seçimden sonra da olsa bir deva bulunması lüzumliliğini dile getiren Özgür Erdursun, “Bunun amacıyla de emekli aylıklarına gerçekten yapılması lüzumen düzgün bir intibak. İntibakla eş güdümlü emekli aylıklarını güncelleyecek ve bununla birlikte de bundan sonra en düşük kök aylık veya tamamlanan aylık meseleunu ortadan kaldırırlar. İşte şayet emekliler bir nevi olsun bu enflasyon karşısında rahat soluk alabilecek” şeklinde söyledi.

1 2

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.