Yemek Duası Nasıl Yapılır? Diyanet Yemek Duası Türkçe Ve Arapça Tefsiri - Haber,Makale,Gündem,Teknoloji,Spor,Din-Egitimsel.net

Yemek Duası Nasıl Yapılır? Diyanet Yemek Duası Türkçe Ve Arapça Tefsiri

09.06.2023 08:11 Son Güncelleme: 09.06.2023 08:50 Yemek Duasının Arapça Okunuşu Nasıldır? Sahabeden olan Ebû Saîd el-Hudrî (r.A.)..

Yemek Duası Nasıl Yapılır? Diyanet Yemek Duası Türkçe Ve Arapça Tefsiri
Son Güncelleme: Whatsapp
Yemek Duası Nasıl Yapılır? Diyanet Yemek Duası Türkçe Ve Arapça Tefsiri

Yemek Duası Nasıl Yapılır? Diyanet Yemek Duası Türkçe Ve Arapça Tefsiri
Yemek Duasının Arapça Okunuşu Nasıldır?

Sahabeden olan Ebû Saîd el-Hudrî (r.A.) şu şekilde anlatmaktadır; Hz. Muhammed (s.A.V.) herhangi bir şey yiyip içtikten sonra bu duayı okumaktaydı: “Elhamdü lillâhillezî et’amenâ ve sekânâ ve cealenâ müslimîn Elhamdü lillâhi hamden kesîran mübâreken fîhi, ğayra mekfiyyin, ve lâ müveddein ve lâ müsteğnen anhü Rabbenâ. El-Hamdü lillâhillezî et‘amenî hâzat-taâme ve razakanîhi min ğayri havlin velâ kuvvetin” şeklinde okunan bir dua türü olmaktadır.

Yemek Duasının Türkçe Anlamı Nasıldır?

Yemek duasının Türkçe anlamı: “Bize yedirip içirebilen ve bizi Müslüman olanlardan kılmış Allah’a hamdolsun. Ey Rabbimiz! Biz sana tertemiz duygular ile eksilmeyip artabilen, huzurundan geri çevrilmeyip kabul gören sayısız olan hamd ile hamd ederiz. Bu yemeği bana yedirebilen ve tarafımdan hiçbir güç veya kuvvet mevcut olmadan bunu benim için rızık kılan Allah’a hamdolsun.” Şeklinde ifade edilmektedir.

Yemek duası Türkçe Olarak Nasıl Edilmelidir?

Yemek duası Türkçe olarak şu şekilde edilebilmektedir: “Bizleri yokken var eden, bize yedirip içirmekte olan Yüce Allah’a hamdolsun, Kâinatın efendisi olan sevgili peygamberimize de selâm ve salât olsun. Mağfiret ve rahmet tüm Müslüman olan kardeşlerimizin üstüne olsun. Ya Rabbi! Nimet ve rızık veren sensin! Sadece sen kapına yönelen kişileri boş çevirmezsin. Biz senin aciz kullarınız, senin sonsuz olan ikram ve ihsanına biz muhtacız. Bizlere dünyada ve ahirette güzel nimetler ile ihsan eyle! Ey bizim güzel Rabbimiz! Bu sofra içerisinde tattırdığın tüm nimetlerin çok daha güzellerini sonsuz mutluluk yurdu kabul edilen cennetinde de tatmayı bize nasip eyle! Ya Rabbi! Bu helâl olan gıdaların şükrünü eda etmeyi ve sana kullukta bulunmayı bize nasip eyle! Ya Rabbi! Bu sofranın hazırlanabilmesinde emeği geçmiş olan kardeşlerimizin kazançlarına bol bereket, kendilerine huzur, sağlık ve mutluluk ihsan et! Ailelerinden ahirete göç etmiş olanlara ve geçmişlerimize de merhamet eyle! Ya Rabbi! Tüm mülkün sahibi sensin, istediğine mülkü verir istediğinden sen alırsın. İstediğini aziz, istediğini zelil edersin. Bizleri; aziz kılmış olduğun ve nimetler verdiğin kullarından eyle!” biçiminde yemek duası edilebilmektedir.

 Yemek Duasının Faziletleri Nelerdir?

Yemek duası, kesinlikle zorlama olan bir uygulama değildir. İslam içerisinde hiçbir dua ya da ibadet âlimlere göre zorlamayla yapılamaz. Yemek duasının yapılma sebebi ilk olarak şükran sunmaktır. Daha sonra ise sofranın bereketinin artması amacı ile okunmaktadır. Yemek duasının okunmasından sonra âlimlere göre masadan daha sıhhatli bir biçimde kalkılmaktadır.Yol Duası: Uzun Yola Çıkarken Okunacak Yolculuk Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı

Yol Duası: Uzun Yola Çıkarken Okunacak Yolculuk Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve AnlamıHoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.