Sonbahar depresyonuyla başa çıkma yöntemleri

13.10.2023 16:42 Son Güncelleme: 13.10.2023 16:42 Araştırmalara göre sonbahar depresyonu her yıl milyonlarca kişiyi etkiliyor. Mevsime..

Sonbahar depresyonuyla başa çıkma yöntemleri
Son Güncelleme: Whatsapp
Sonbahar depresyonuyla başa çıkma yöntemleri

Sonbahar depresyonuyla başa çıkma yöntemleri

Araştırmalara göre sonbahar depresyonu her yıl milyonlarca kişiyi etkiliyor. Mevsime bağlı olan olumsuz duygu durum, erkeklere oranla kadınlarda tam 4 kat fazla görünüyor. Mevsimsel depresyon; güneşli günlerin geride kalmaya başlaması, erken kararan hava, değişen hava durumu birçok kişinin kendisini kötü hissetmesine ve endişeli bir ruh haline bürünmesine neden oluyor.

Sonbahar depresyonu kendini bu belirtiler ile gösteriyor

Sonbahar depresyonu yazın sona ermesinin ardından serin havaların gelmesiyle birlikte kişilerin yaşadığı sürekli mutsuzluk, cinsel isteksizlik, yorgunluk, iştahsızlık ve aşırı uyku hali olarak açığa çıkabiliyor. Sonbahar depresyonu herkese aynı düzeyde ortaya çıkmamakla birlikte bazı bireyleri daha fazla etkilediği söylenebilir. Çoğu zaman sonbahar aylarında başlayan bu durum kışa kadar devam edebilir ve süreç uzayabilir.

Sonbahar depresyonu ile başa çıkmak için neler yapılabilir?

– Karamsarlık ve aşırı kaygının da beraberinde geldiği sonbahar depresyonundan kaçınmak için bireylerin anın farkındalığına vararak yaşama çalışmaları, çeşitli hobilerini devam ettirerek ya da yenilerine başlayarak ruhsal ve düşüncesel olarak güvenleri alanlarını oluşturmaları önerilir.

– Vücudun vitamin ve minerale ihtiyacı olduğunu unutmayın, beslenmenize dikkat etmeli ve bağışıklık sistemini güçlendirmelisiniz. Su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Akşamları kahve tüketiminden kaçınmalısınız.

– Kişi kendisine vakit ayırabilmeli, keyif alabileceği adımlar atmalıdır. Örneğin güzel bir film izlemek, sevdiği bir yemeği yapmak, arkadaşlarla vakit geçirmek sıralanabilir.

– Gün ışığından daha çok yararlanmaya çalışın, açık havada zaman geçirmeyi arttırın. Hava şartlarının sizi engellemesine izin vermeyin.

– Bedensel ve ruhsal açıdan rahatlamayı sağlayacak faaliyetlerde bulunun.

Uzman Psikolog Kaan Üçyıldız,” Sonbahar depresyonunun belirtilerini en aza indirebilmek için kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak uğraşlar edinmek faydalı olacaktır.

Mevsimsel özellikli depresyonun geçici olduğunu hatırlamalı, gün ışığını yeterli alabilmek ve sağlıklı beslenmek, uyku düzeni oluşturmak sizlere yardımcı olacaktır.

Eğer yaşadığınız depresif duygu durum uzun süre ediyor ve yaşam kalitenizi etkiliyorsa bir uzmandan destek almanız gerekli olacaktır.” dedi.


Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.