Seyit Onbaşı kimdir, kaldırdığı mermi kaç kiloydu? Çanakkale Zaferi kahramanı Seyit Onbaşı’nın hikayesi – Son Dakika Türkiye Haberleri

Çanakkale muharebeleri sırasında kaldırdığı 276 Kg.lik top mermisiyle ünlenen ve tarihe geçen Kocaseyit (Seyit Ali), 1889 yılında Balıkesir’in Havran ilçesinde yoksul bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Babası Cuburoğulları ailesinden..

Seyit Onbaşı kimdir, kaldırdığı mermi kaç kiloydu? Çanakkale Zaferi kahramanı Seyit Onbaşı’nın hikayesi – Son Dakika Türkiye Haberleri
Son Güncelleme: Whatsapp
Seyit Onbaşı kimdir, kaldırdığı mermi kaç kiloydu? Çanakkale Zaferi kahramanı Seyit Onbaşı'nın hikayesi - Son Dakika Türkiye Haberleri

Çanakkale muharebeleri sırasında kaldırdığı 276 Kg.lik top mermisiyle ünlenen ve tarihe geçen Kocaseyit (Seyit Ali), 1889 yılında Balıkesir’in Havran ilçesinde yoksul bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi.

Babası Cuburoğulları ailesinden Abdurrahman annesi ise aynı köyden Emine Kadın’ır. Aynı köyden Şakir kızı Emine ile evlenerek beş çocuğu dünyaya gelmiştir. Cumhuriyet döneminde ‘Çabuk ‘ soyadını aldı.

Kocaseyit Askerlik çağına gelince pek çok yaşıtıyla birlikte üzerine topçu neferi olarak, Çanakkale’de bulunan ‘ Mecidiye Tabyası’nda görev alır. Düşman donanmasının 18 Mart 1915 tarihinde başlattığı deniz harekatında yaptıklarıyla tarihin seyrini değiştiren olaylardan birisini gerçekleştirir.

Seyit Onbaşı kimdir, kaldırdığı mermi kaç kiloydu? Çanakkale Zaferi kahramanı Seyit Onbaşı'nın hikayesi - 1

İtilaf Devletleri’ne bağlı güçlerin 18 Mart 1915’te geçmeye çalıştığı Çanakkale Boğazı’nda, Seyit Ali’nin görevli olduğu Rumeli Mecidiye Tabyası’ndaki top sağlam kaldı. Mermiyi topa kaldıran vinç sisteminin bozulması nedeniyle Seyit Ali, silah arkadaşı Niğdeli Ali’nin yardımıyla devasa top mermisini sırtlayarak kundağa yerleştirdi.

Seyit Onbaşı kimdir, kaldırdığı mermi kaç kiloydu? Çanakkale Zaferi kahramanı Seyit Onbaşı'nın hikayesi - 2

Ateşlenen top, o dönem en donanımlı gemilerinden, Birleşik Krallık’a ait Ocean zırhlısını yan yatırdı. İşgal güçlerinin zırhlısı, Nusret Mayın Gemisi’nin döktüğü mayınlardan birine çarparak battı. Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanan muharebelerin ardından köyüne dönerek ormancılık ve kömürcülükle uğraşan, “Çabuk” soyadını alan Seyit Onbaşı, 1 Aralık 1939’da 50 yaşında vefat etti.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.