NATO Genel Sekreteri’nden Türkiye-İsveç mesajı

28.11.2023 22:31Son Güncelleme: 28.11.2023 22:32 NATO’nun 75’inci yıl dönümüne giderken, Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda konuşan Genel Sekreter Jens Stoltenberg’in gündeminde İsveç’in NATO üyeliği vardı. Stoltenberg, “Türkiye’nin terörle mücadele konusunda meşru güvenlik..

NATO Genel Sekreteri’nden Türkiye-İsveç mesajı
Son Güncelleme: Whatsapp
NATO Genel Sekreteri'nden Türkiye-İsveç mesajı

NATO’nun 75’inci yıl dönümüne giderken, Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda konuşan Genel Sekreter Jens Stoltenberg’in gündeminde İsveç’in NATO üyeliği vardı. Stoltenberg, “Türkiye’nin terörle mücadele konusunda meşru güvenlik kaygıları var” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin terörle mücadelede müttefikleriyle daha yakın çalışma isteğine destek çıktı.

NATO Genel Sekreterinden Türkiye-İsveç mesajı

“Bu toplantıda İsveç’in NATO’ya tam katılımını ummuştum. Bu olmadı. İyi haber şu ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan belgeleri onay için TBMM’ye sundu ve Parlamentonun tartışmalarını mümkün olan en kısa sürede sonuçlandırmasını bekliyorum. Çünkü İsveç’in tam üye olması hepimiz için hem İsveç hem Türkiye hem de NATO için iyi olacak.”

Stoltenberg, Türkiye’nin defalarca kez terör saldırılarına maruz kaldığının altını çizdi. İsveç’in yapması gerekenlere sadık kaldığını ifade eden Stoltenberg, “terörle mücadelede yapılması gerekenleri artırma konusunda mutabık kaldık. İsveç bunu yerine getirdi.” dedi.

NATO Genel Sekreterinden Türkiye-İsveç mesajı

Stoltenberg, terör örgütü PKK ile mücadele konusunun da önemli olduğunun altını çizdi. “PKK ve terörist gruplarla mücadelede Türkiye ile daha yakın çalışıyorlar.” ifadelerini kullandı. “İsveç ve NATO müttefikleri de PKK’yı bir terör örgütü olarak görmektedir.” diye açıklayan Stoltenberg, Türkiye’ye düşenin artık bu anlaşmayı onaylamak olduğunu ifade etti.

Stoltenberg: Türkiye’nin terörle mücadelede meşru güvenlik kaygıları var

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.