Kadınlarda görülen tiroid hastalıklarının belirtileri nelerdir?

Yazı İçeriği1 Tiroid Hastalıkları ve Belirtileri2 Hipotiroidizm3 Hipertiroidizm4 Hashimoto Tiroiditi5 Diğer Tiroid Hastalıkları6 Sonuç Tiroid Hastalıkları ve Belirtileri Tiroid hastalıkları, çoğu zaman, kadınlarda daha sık görülen bir sağlık durumudur. Tiroid..

Kadınlarda görülen tiroid hastalıklarının belirtileri nelerdir?
Son Güncelleme: Whatsapp

Tiroid Hastalıkları ve Belirtileri

Tiroid hastalıkları, çoğu zaman, kadınlarda daha sık görülen bir sağlık durumudur. Tiroid bezi, vücudun metabolik işlemlerinin kontrolünden sorumludur ve kadınlarda tiroid hastalıklarının oluşmasına neden olan çeşitli nedenler vardır. Bu nedenler arasında, genetik yatkınlık, çevresel faktörler, hormon bozuklukları ve bağışıklık sistemi hastalıkları sayılabilir. Bu makalede, kadınlarda görülen tiroid hastalıklarının belirtileri hakkında bilgi vereceğiz.

Hipotiroidizm

Hipotiroidizm, tiroid hormonlarının azalması nedeniyle oluşan bir durumdur. Hipotiroidizm, vücudun metabolizmasının yavaşlamasına neden olur. Hipotiroidizm belirtileri arasında, kronik yorgunluk, kilo alma, kısırlık, kuru cilt, sık gripte yakalanma, saç dökülmesi, sıcaklık duyarlılığı, kas ve eklem ağrısı, uykusuzluk, depresyon, düşük vücut sıcaklığı, zihin bulanıklığı veya konsantrasyon bozukluğu sayılabilir.

Hipertiroidizm

Hipertiroidizm ise, tiroid hormonlarının yüksek seviyede salgılanması nedeniyle oluşan bir durumdur. Hipertiroidizm belirtileri arasında, çarpıntı, kilo kaybı, çabuk yorulma, kas krampları, titreme, hafif sıcaklık, göz bebeklerinin büyümesi, iştah artışı, ciltte kızarıklık, düzensiz adet görme veya adet düzensizlikleri, ciltte kaşıntı, ciltte kuruma, uykusuzluk veya uyuma bozuklukları sayılabilir.

Hashimoto Tiroiditi

Hashimoto tiroiditi, tiroid bezini etkileyen kronik bir hastalıktır. Hastalık, vücudun bağışıklık sisteminin kendi tiroid bezini saldırgan olarak algılamasıyla oluşur. Hashimoto tiroiditi belirtileri arasında, karın şişkinliği, halsizlik, kilo alma, göz çevresinde şişlik, kuru cilt, titreme, uykusuzluk, depresyon, kas krampları, üşüme, iştahsızlık, çabuk susama, kabızlık, düzensiz adet görme veya adet düzensizlikleri sayılabilir.

Diğer Tiroid Hastalıkları

Diğer tiroid hastalıkları arasında, Graves hastalığı, tiroid adenomu, tiroidit, tiroid kanseri, difüz toksik guatr (DTG) veya subakut tiroidit sayılabilir. Graves hastalığı, tiroid bezinin fazla hormon salgılamasına neden olan bir hastalıktır. Tiroid adenomu ise, tiroid bezinde kitlelerin oluşmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Tiroidit, tiroid bezinin iltihaplanması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Tiroid kanseri ise, tiroid bezinde kötü huylu hücrelerin gelişmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Difüz toksik guatr (DTG) veya subakut tiroidit ise, tiroid bezinin iltihaplanması ile ortaya çıkan bir hastalıktır.

Sonuç

Kadınlarda tiroid hastalıkları, genetik yatkınlık, çevresel faktörler, hormon bozuklukları ve bağışıklık sistemi hastalıkları gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanmaktadır. Tiroid hastalıklarının belirtileri arasında, kronik yorgunluk, kilo alma, çarpıntı, kilo kaybı, kas krampları, titreme, hafif sıcaklık, göz bebeklerinin büyümesi, iştah artışı, ciltte kızarıklık, düzensiz adet görme veya adet düzensizlikleri, ciltte kaşıntı, ciltte kuruma, uykusuzluk veya uyuma bozuklukları sayılabilir. Tiroid hastalıklarının belirtileri ve sebepleri hakkında bir hekimden yardım almak en iyisidir.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.