Jinekolojik kanserlerin belirtileri nelerdir?

Yazı İçeriği1 Jinekolojik Kanser Belirtileri2 Kasık Ağrısı3 Karın Ağrısı4 İdrar Yolu Enfeksiyonları5 Kanama6 Şişkinlik7 Kilo Kaybı8 Tümör9 Sonuç Jinekolojik Kanser Belirtileri Jinekolojik kanserler, kadınlarda görülen ve yaygın olarak rahim, yumurtalık..

Jinekolojik kanserlerin belirtileri nelerdir?
Son Güncelleme: Whatsapp

Jinekolojik Kanser Belirtileri

Jinekolojik kanserler, kadınlarda görülen ve yaygın olarak rahim, yumurtalık ve over tümörleri olarak adlandırılan kanser türleridir. Jinekolojik kanserler yılda yaklaşık 300.000 kadın tarafından tanı almaktadır. Jinekolojik kanserler erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir. Erken teşhisin anahtarı, belirtilerin tanınmasıdır. Aşağıda jinekolojik kanserin belirtileri hakkında daha fazla bilgi verilmiştir.

Kasık Ağrısı

Birçok jinekolojik kanser türünde, kasık ağrısı belirtisi olarak görülmektedir. Bu tür ağrılar, normal kasık ağrılarından daha keskin ve daha uzun süreli olabilir. Ağrı, yürümeden veya istirahatten önce kötüleşebilir. Kasık ağrısı belirtisi, jinekolojik kanser taraması için bir sebep olabilecek bir belirti olabilir.

Karın Ağrısı

Jinekolojik kanser belirtileri arasında, karın ağrısı da yer almaktadır. Bu tür ağrılar sıklıkla kasık ağrısından farklı olabilir. Karın ağrısı, özellikle bazı jinekolojik kanser türlerinde sürekli veya geçici olarak devam edebilir. Ağrılar, karında veya bel kısmında daha hafif olarak hissedilebilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonları

Jinekolojik kanser belirtileri arasında, idrar yolu enfeksiyonları da vardır. Bu durumda, mikroplar idrar yolu içinde çoğalır ve kadınlarda yakınma ve rahatsızlık hissi yaratır. Bu belirtiler arasında, sıklıkla idrar yapma, karın ağrısı ve kasık ağrısı, ateş, arka kasık ağrısı veya karın veya kasıkda şişlik gibi yakınmalar olabilir.

Kanama

Jinekolojik kanser belirtileri arasında kanama da yer almaktadır. Menopoz döneminde olan kadınlar, normal olarak her ay bir adet adet küçük bir kanama yaşayabilirler. Ancak, jinekolojik kanser türlerinde kanama daha düzensiz olarak görülebilir. Ayrıca, menopoz döneminde olmayan kadınlar da düzensiz kanamalar yaşayabilirler.

Şişkinlik

Jinekolojik kanser belirtileri arasında, karın veya kasıkta şişkinlik de yer almaktadır. Bu tip şişkinlikler, özellikle over tümörlerinde sıklıkla görülmektedir. Bir kadın, karın ve kasıkta şişkinliği hissettiğinde, acilen bir jinekologa muayene olmalıdır.

Kilo Kaybı

Jinekolojik kanser belirtileri arasında, kilo kaybı da yer almaktadır. Bu tür kilo kaybı, özellikle rahim kanserleri veya yumurtalık kanserleri gibi jinekolojik kanser türlerinde daha çok görülmektedir. Bu durumda, kadın çok fazla yemek yemekle birlikte, anormal kilo kaybı yaşayabilir.

Tümör

Jinekolojik kanser belirtileri arasında, karın veya kasık bölgesinde ortaya çıkan tümörler de vardır. Bu durumda, kadınlarda karın veya kasık bölgesinde neredeyse hissedilmeyen bir tümör ortaya çıkabilir. Bu tür tümörler, jinekolojik kanser taraması için bir sebep olabilecek bir belirti olabilir.

Sonuç

Jinekolojik kanserler, kadınlarda görülen kanser türleridir. Jinekolojik kanserlerin erken teşhisi, kanserin tedavi edilmesi için çok önemlidir. Bu nedenle, jinekolojik kanser belirtilerini tanımak çok önemlidir. Bu nedenle, jinekolojik kanser belirtileri arasında kasık ağrısı, karın ağrısı, idrar yolu enfeksiyonları, kanama, şişkinlik, kilo kaybı ve tümörler yer almaktadır. Bunların dışında, kadınlarda anormal adet kanamalarının, özellikle menopoz döneminde olmayan kadınlarda yaşanması da jinekolojik kanser belirtisi olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, bu belirtileri gören kadınlar, acilen bir jinekoloğa muayene olmalıdır.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.