HPV aşısı hangi yaşta yapılmalıdır?

Yazı İçeriği1 HPV Aşısı Nedir?2 HPV Aşısı Hangi Yaşta Yapılmalıdır?3 HPV Aşısının Diğer Yaş Gruplarında Kullanımı4 Sonuç HPV Aşısı Nedir? HPV aşısı, human papilloma virusu (HPV) ile savaşmak için önerilen..

HPV aşısı hangi yaşta yapılmalıdır?
Son Güncelleme: Whatsapp

HPV Aşısı Nedir?

HPV aşısı, human papilloma virusu (HPV) ile savaşmak için önerilen bir aşıdır. HPV, cinsel olarak bulaşan bir virüs türüdür ve çoğu vakada belirti vermeyebilir. Ancak, HPV vücuda girdiğinde, kanser oluşumuna neden olabilecek anormal hücre büyümesine neden olabilir. HPV en sık rahim ağzı kanserlerinin nedeni olarak bilinmektedir. HPV aşısı, rahim ağzı kanserlerinin önlenmesi için önerilmektedir.

HPV Aşısı Hangi Yaşta Yapılmalıdır?

HPV aşısı, erişkinleri korumaya yönelik değildir. HPV aşısı, 11 ve 12 yaş arasındaki çocuklara verilmesi önerilen bir aşıdır. Bu yaş grubunda, aşının en iyi şekilde çalışması için alınması gerekmektedir. Genellikle, çocuğunuz 11 yaşında olduğunda, aşının ilk dozunu alması önerilmektedir. İkinci doz, bir yıl sonra alınması gereken 6 ay sonra alınmalıdır.

Üçüncü doz ise, ikinci dozun 12 ay sonrasında alınması gereken 5 – 12 arasındaki çocuklar için önerilen bir aşıdır. Aşılarını almış olan çocuklar için, her yıl kontrol kontrolü önerilmektedir.

HPV aşısının yaşa bağlı olarak alınması önemlidir. HPV aşısının genç yaşlarda aldığınızda, aşının çok daha etkili olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, HPV aşısını almış olan bireylerin, HPV’ye maruz kalmayı önlemek için düzenli olarak cinsel ilişki öncesi ve sonrası testlerden geçmesi önerilmektedir.

HPV Aşısının Diğer Yaş Gruplarında Kullanımı

13 – 26 yaş arasındaki erişkinler, HPV aşısının faydalarından tam olarak faydalanamayabilir. Bu yaş grubu, çocukluk döneminde HPV aşısını almamış olan bireyleri kapsamaktadır. Ancak, bu yaş grubundaki bireyler de HPV aşısını alabilir. Bu aşı, HPV’ye maruz kalma riskinin azaltılması için önerilmektedir.

26 yaş ve üzerindeki bireyler için ise, HPV aşısının tam olarak faydalı olup olmadığı bilinmemektedir. Bu yaş grubunda, aşının etkinliği daha düşük olabilir. Ancak, bu yaş grubundaki bireyler de HPV aşısını alabilir.

Sonuç

HPV aşısı, cinsel olarak bulaşan bir virüs olan human papilloma virusu ile mücadele etmek için önerilen bir aşıdır. HPV aşısı, 11 ve 12 yaş arasındaki çocuklara verilmesi önerilen bir aşıdır. 13 – 26 yaş arasındaki bireyler de HPV aşısını alabilir. Ancak, bu yaş grubunda, aşının etkinliği daha düşük olabilir. 26 yaş ve üzerindeki bireyler için ise, HPV aşısının tam olarak faydalı olup olmadığı bilinmemektedir.

HPV aşısının alınması, HPV’ye maruz kalmayı önlemek için önerilen bir yöntemdir. Bu aşı, kanser oluşumuna neden olabilecek anormal hücre büyümesini önlemek için önerilmektedir. Her ne kadar HPV aşısını almış olan bireylerin, HPV’ye maruz kalmayı önlemek için düzenli olarak cinsel ilişki öncesi ve sonrası testlerden geçmesi önerilmektedir.

HPV aşısı, genç yaşlarda alındığında en iyi sonuçları vermektedir. Bu nedenle, HPV aşısını almak isteyen bireylerin bu aşıyı 11 ve 12 yaş arasındaki çocuklara verilmesi önerilmektedir.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.