Guterres Refah'a gitti Gazze'ye yardım çağrısı yaptı - Haber,Makale,Gündem,Teknoloji,Spor,Din-Egitimsel.net

Guterres Refah’a gitti Gazze’ye yardım çağrısı yaptı

20.10.2023 23:50 Son Güncelleme: 20.10.2023 23:51 “Buradayken kalbi kırık olmamak imkansız. Ciddi bir paradoksa tanık oluyoruz. Bu duvarın ardında çok acı çeken, suyu..

Guterres Refah’a gitti Gazze’ye yardım çağrısı yaptı
Son Güncelleme: Whatsapp
Guterres Refah'a gitti Gazze'ye yardım çağrısı yaptı
“Buradayken kalbi kırık olmamak imkansız. Ciddi bir paradoksa tanık oluyoruz. Bu duvarın ardında çok acı çeken, suyu yiyeceği yakıtı, ilacı olmayan iki milyon var. Ateş hattında hayatta kalmak için ihtiyaçları var.” BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Refah Sınır Kapısı’na gitti, açıklamasına böyle başladı. Yüzlerce Filistin destekçisi Mısırlı da Guterres’in açıklamaları sırasında sınır kapılarının açılması talebiyle eylemdeydi. Filistin bayrağı taşıyanlar, kamyonların üstüne çıktı. “Bu kamyonlar sadece kamyon değil. Onlar bir can simidi. Gazze’deki pek çok insan için yaşam ve ölüm arasındaki fark bunlar. Ve onların burada sıkışıp kaldığını görmek beni çok net kılıyor. İhtiyacımız olan şey harekete geçmek, bu duvarın diğer tarafına geçmek.”

Guterres Refaha gitti Gazzeye yardım çağrısı yaptı

Guterres, açıklamasında Mısır’a teşekkür etti. Bir kez daha kapının açılması için harekete geçtiğini kaydetti ve bunun mümkün olan en hızlı şekilde yapılması gerektiğinin altını çizdi. “Şimdi bütün taraflarla aktif olarak ilişki kuruyoruz, Mısır’la, İsrail’le, ABD’yle aktif olarak ilişki kuruyoruz, bu koşulları açıklığa kavuşturabildiğimizden, bu kamyonların ihtiyaç duyulan yere mümkün olan en kısa sürede taşınmasını sağlamak için bu kısıtlamaları sınırlayabildiğimizden emin olmak için.”

Guterres Refaha gitti Gazzeye yardım çağrısı yaptı

Guterres’in açıklamasının ardından Mısır’dan da yanıt geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Abu Zeid, “Mısır, geçişin kapanmasından sorumlu değildir. Refah Sınır Kapısı açık, Mısır üçüncü ülke vatandaşlarının çıkışını engellemekten sorumlu değil” dedi.Guterres: Orta Doğu’da uçurumun eşiğindeyiz

Guterres: Orta Doğu’da uçurumun eşiğindeyiz


Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.