Gıda katkı maddelerine sınırlama getirildi

13.10.2023 17:23 Son Güncelleme: 13.10.2023 17:23Haber Kaynağı: DHA Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, Türk Gıda Kodeksi Gıda..

Gıda katkı maddelerine sınırlama getirildi
Son Güncelleme: Whatsapp
Gıda katkı maddelerine sınırlama getirildi

Gıda katkı maddelerine sınırlama getirildi

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; yönetmelikte, gıdalarda kullanılmasına izin verilen gıda katkı maddelerinin listesi, kullanım koşulları ve etiketleme kuralları belirlendi. Titanyum dioksit adlı katkı maddesinin (renklendirici) gıda ürünlerinde kullanımı Avrupa Birliği mevzuatı ile uyumlu olarak yasaklandı. 1 Nisan 2024 tarihinden itibaren bu gıda katkı maddesi gıdaların üretiminde kullanılamayacak.

PASTIRMA KAPLAMASINDA RENKLENDİRİCİ KULLANIMI YASAKLANDI

Yumuşak taze peynirler dışındaki olgunlaştırılmamış peynirlerdeki katkı maddeleri fosforik asit, fosfatlar, di, tri ve polifosfatların kullanımı yasaklandı.

Dönerde, kullanılan katkı maddelerine de sınırlama getirildi. Döner, kanatlı döner ve ısıl işlem görmüş sucuk ürünlerinde, kıvam artırıcı fonksiyonu ve su tutma özelliği olan katkı maddesinin kullanımı yasaklandı. Pastırmanın kaplamasında renklendiricilerin kullanımı yasaklandı. Yöresel helvalarda renklendirici kullanımı yasaklandı.

Kaymak, tahin, köme, pestil, bastık, cevizli sucuk ve benzeri yöresel ürünler ile baklava yapımında, tüm katkı maddelerinin kullanımı yasaklandı.


Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.