Dışişleri Bakan düzeyinde bir ziyaret, 10 yıl sonra Mısır’a gerçekleşiyor.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, 27 Şubat 2023’te sarsıntı bölgesine gitmişti. Mısır, 11 ilin etkilendiği sarsıntıdan sonra hızlı davranan ülkeler arasında yer aldı.O toplantıdan sadece bir ay sonra, bu defa..

Dışişleri Bakan düzeyinde bir ziyaret, 10 yıl sonra Mısır’a gerçekleşiyor.
Son Güncelleme: Whatsapp

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, 27 Şubat 2023’te sarsıntı bölgesine gitmişti. Mısır, 11 ilin etkilendiği sarsıntıdan sonra hızlı davranan ülkeler arasında yer aldı.
O toplantıdan sadece bir ay sonra, bu defa Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ikili temaslar için Kahire’de bulunuyor.
Toplantıda, Türkiye-Mısır ilişkilerinin düzeltilmesine ek olarak, Libya gibi bölgesel meseleler ele alınacak. Turizm ve ticaretin geliştirilmesine yönelik adımlar da gündemde olacak.
En çok merak edilen ziyaret noktası, tarafların ilişkileri büyükelçilik seviyesine yükseltip yükseltmeyeceği.
Ankara-Kahire ilişkileri, 2013 yılında Mısır’daki olaylardan sonra maslahatgüzar düzeye düşmüştü.
“İLİŞKİLERİN YENİDEN KURULUŞUN BAŞLANGICI”
Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd, Çavuşoğlu’nun Mısır’a yaptığı seyahatle ilgili yazılı bir açıklama yayınladı.
Açıklamada, “Türk Dışişleri Bakanı’nın Mısır’a gerçekleştireceği ziyaret, iki ülke arasındaki ilişkilerin düzeltilmesi, çeşitli ikili konuların yanı sıra ortak öneme sahip bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında kurulacak derin diyalogun başlangıcı (ilk adımı) niteliğindedir.” ifadeleri kullanıldı.
Açıklamada, ziyaretin iki ülke ve iki dost halkın çıkarlarını gözeterek ortak bir anlayışa ulaşmayı amaçladığı belirtildi.
Ebu Zeyd’in açıklamasında, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri ile gerçekleştireceği ikili görüşmenin ardından, iki ülke heyetlerinin katılımıyla geniş kapsamlı görüşmeler yapılacağı ve ortak basın toplantısı düzenleneceği ifade edildi.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.