Almanya'da IT uzmanı açığı rekor seviyeye ulaştı: Yaklaşık 68 bin kadro boş kaldı! - Haber,Makale,Gündem,Teknoloji,Spor,Din-Egitimsel.net

Almanya’da IT uzmanı açığı rekor seviyeye ulaştı: Yaklaşık 68 bin kadro boş kaldı!

09.06.2023 11:28 Son Güncelleme: 09.06.2023 11:28Haber Kaynağı: DW Türkçe Almanya’da bilgi teknolojileri (IT) alanındaki işgücü açığı geçen..

Almanya’da IT uzmanı açığı rekor seviyeye ulaştı: Yaklaşık 68 bin kadro boş kaldı!
Son Güncelleme: Whatsapp
Almanya'da IT uzmanı açığı rekor seviyeye ulaştı: Yaklaşık 68 bin kadro boş kaldı!

Almanya'da IT uzmanı açığı rekor seviyeye ulaştı: Yaklaşık 68 bin kadro boş kaldı!
Almanya’da bilgi teknolojileri (IT) alanındaki işgücü açığı geçen yıl rekor seviyeye ulaştı.

Merkezin verdiği bilgiye göre 2022 yılında Almanya genelinde veri mühendisi, yazılımcı, web geliştirme uzmanı bilgisayar programcısı gibi bilgi teknolojileri alanındaki 67 bin 924 kadro doldurulamadı. Bu, merkezin bu alanda çalışmalar yapmaya başladığı 2010 yılından bu yana kayıtlara geçirilen en yüksek rakam. Ayrıca geçen yıl bilgi teknolojileri alanındaki mesleklere sahip 27 bin 136 kişi iş bulamadı.

DİJİTALLEŞMENİN ETKİSİ

Merkez uzmanlarına göre ekonominin her alanında dijital altyapının giderek artması nedeniyle bu alanda kalifiye elemana ihtiyaç artıyor. Aslında açık 2015 yılından bu yana var. Pandemi döneminde boş kalan kadroların sayısı geçici bir süre azalsa da 2021 yılından itibaren yeniden artış kaydetti.

Nitelikli İşgücü Güvencesi Yetkinlik Merkezi’nin araştırmasına göre bilgi teknolojileri alanında özellikle yüksekokul mezunu kalifiye elemanların bulunmasında sıkıntı yaşanıyor. Almanya’da bu alanda geçen yıl 34 bin kalifiye elemanın eksik olduğu açıklandı. Bu alandaki boş her on kadrodan sekizi, aranan vasıflara uygun eleman bulunamadığı için doldurulamadı.

İYİMSER BİR TABLO YOK

Merkezin yaptığı araştırmaya göre bu alandaki açık kısa ve orta vadede halihazırda üniversitede okuyan üniversitelilerin mezun olmasıyla da doldurulamayacak. Almanya’da matematik, bilişim, fen bilimleri ve teknoloji alanlarında okuyan öğrenci sayısı son yıllarda geriledi. Bu gelişme nedeniyle mezun olanların sayısında da düşüş bekleniyor.

Nitelikli İşgücü Güvencesi Yetkinlik Merkezi’nin bu açığa yönelik olarak şirketlere önerisi yurt dışından kalifiye eleman getirmek. Almanya’da diğer meslek dallarından bu alana geçmek isteyenlerle mesleğe yeni başlayanlardan daha düşük vasıflar talep edilmesinin de başarılı bir strateji olabileceği vurgulanıyor.


Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.